Korzystanie z usług fachowego biura projektowego przy remontowaniu lub wykańczaniu domu jest coraz bardziej powszechne. Jak zauważyliśmy, moda na nasze usługi wciąż się rozwija, z czego oczywiście jesteśmy w pełni zadowoleni. Chcielibyśmy jednak, aby wszystkie osoby noszące się z zamiarem zatrudnienia projektanta, który spełni ich wizję idealnego mieszkania, wiedziały, jak wybrać biuro projektowe. Czasem bywa tak, że dekoratorzy podejmują się zlecenia, ale nie mają ani wiedzy, ani kompetencji czy doświadczenia w tym temacie. Jak nie dać się nabrać i nie skorzystać z usług amatora w miejsce fachowca? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Po pierwsze – research
W poszukiwaniu projektanta wnętrz powinniśmy sprawdzić strony internetowe biur i firm zajmujących się świadczeniem takich usług. Przejrzenie for internetowych i grup dyskusyjnych pozwoli nam na zweryfikowanie opinii o podwykonawcy, jakiego zamierzamy zatrudnić. Zawsze szczególną uwagę należy przy tym poświęcić portfolio danej osoby czy przedsiębiorstwa. Jeśli już odwiedzamy biura projektowe osobiście, poprośmy o wgląd do wcześniejszych realizacji oraz do referencji klientów. Jeśli dany projektant może przedstawić rekomendacje klientów, jest on godny zaufania.
Po drugie – rozmowa
Nie polecamy wybierania oferty biura projektowego tylko na podstawie ulotki reklamowej, czy informacji na stronie internetowej. Zawsze warto osobiście spotkać się z projektantem i sprawdzić, czy jego wizja aranżacji choć w pewnym stopniu pokrywa się z naszą. Podczas rozmowy można również przekonać się, czy projektant rzeczywiście ma pojęcie o dekorowaniu i urządzaniu wnętrz, oraz czy ma doświadczenie w tej dziedzinie. Czasem już na pierwszym spotkaniu widać, że z daną osobą nie będzie się dobrze współpracowało.
W trakcie prowadzonej rozmowy z ewentualnym wykonawcą naszego zlecenia można podpytać, jakie najbardziej kłopotliwe i najtrudniejsze sytuacje zdarzyły się mu na placu budowy. W ten sposób sprawdzimy, czy ma on doświadczenie i jak radzi sobie w kryzysowych momentach.
Rozmowa jest okazją do zweryfikowania dotychczasowych harmonogramów wykonawczych. Jeśli umiejętnie pokierujemy dyskusją podwykonawca sam powie, czy miał opóźnienia w realizacji prac i z czego one tak właściwie wynikały.
Zapytajmy również projektanta o ewentualne zniżki. Jeśli biuro projektowe istnieje już od dłuższego czasu na rynku, ma doświadczenie i renomę, to najczęściej posiada wysokie zniżki i rabaty u dostawców materiałów budowlanych i wykończeniowych. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić korzystając z usług takiej firmy.
Po trzecie – wybór typu projektanta
Na marginesie chcielibyśmy zaznaczyć, że istnieje kilka typów projektantów wnętrz, którzy zajmują się aranżowaniem pomieszczeń mieszkalnych. Polecamy wybrać jednak takiego fachowca czy biuro projektowe, którego główną dziedziną działalności jest architektura wnętrz. Specjalizacja w zakresie aranżacji idzie w parze z największą wiedzą i doświadczeniem projektanta. Co prawda, koszt projektu może będzie wyższy niż przy korzystaniu z usług studenta ASP czy biura architektonicznego, które dorabia sobie projektami wnętrz, ale na ogół gwarantuje on najlepszy efekt końcowy.
Znamy wiele przykładów tego, że nasi klienci wcześniej skorzystali z usług amatora – projektanta, studenta, który dopiero rozpoczynał naukę aranżacji. Takie projekty wykończenia wnętrz są co prawda tanie, ale ich jakość naprawdę pozostawia wiele do życzenia. W konsekwencji, jeśli Państwo skorzystacie z promocyjnej ceny projektu, możecie po prostu stracić pieniądze.
Jeśli dana osoba fachowo podchodzi do kwestii projektowania wnętrz, zapewne będzie prowadziła własne biuro projektowe, nie zaś będzie działała na rynku jako tzw. wolny strzelec. Ten ostatni będzie miał też o wiele węższy zakres usług niż biura projektowe, które mogą zaoferować klientom nawet wykończenie domu czy mieszkania „pod klucz”. Biuro projektowe jako jedyne da gwarancję na wykonane prace wykończeniowe i budowlane, w przeciwieństwie do niezależnych projektantów.
Po czwarte – konfrontacja oczekiwań z możliwościami
Przy ostatecznym wyborze projektanta wnętrz zalecamy odbyć z nim rozmowę, której przedmiotem będą Państwa oczekiwania w stosunku do jego pracy. Na tej podstawie biuro projektowe, czy też sam projektant ma możliwość stworzenia profesjonalnej oferty. Wstępne propozycje projektanta również dadzą Państwu odpowiedź, czy wybraliście fachowca, czy też swe usługi oferuje Wam osoba nie do końca znająca się na rzeczy.
Biuro projektowe przedstawi ofertę opracowaną w formie wizualizacji komputerowej projektowanego wnętrza, a także rysunków technicznych, które są niezbędne do realizacji projektu przez ostatecznego wykonawcę. Z kolei, amator zaprezentuje najprawdopodobniej ofertę w postaci projektu koncepcyjnego, czyli rozrysowanych ścian i wyposażenia w rzucie płaskim.
Jeśli już zechcemy podpisać umowę o wykonanie usługi z danym projektantem, wnikliwie zapoznajmy się ze wszelkimi jej zapisami. Zweryfikujmy, jakie kary zostały zapisane w umowie za niedopełnienie jej warunków, przez każdą ze stron. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w przyszłości.
Być może z własnego doświadczenia wiecie Państwo, jakie jeszcze kwestie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze profesjonalnego projektanta wnętrz, a nie osoby, która hobbystycznie zajmuje się aranżacjami pomieszczeń mieszkalnych. Zapraszamy do dyskusji!
1 Odpowiedź