Czy warto wykorzystać klimatyzację w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu?

Klimatyzacja instalowana jest zwykle w urzędach, instytucjach użyteczności publicznej, w wielkich firmach, sądach, czy też w hotelach i restauracjach oraz pubach. Czy jednak taka instalacja i urządzenia rzeczywiście są nam potrzebne w domach jednorodzinnych lub w mieszkaniach? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zasadność montażu klimatyzatora w lokalu prywatnym uzależniona jest od wielu parametrów.

Lato z klimatyzatorem
Kiedy za oknem świeci słońce, a termometry wskazują naprawdę wysokie temperatury, wiele osób marzy o zainstalowaniu klimatyzatora. Żar lejący się z nieba jest do tego najlepszą motywacją. Niemniej jednak, klimatyzator nie przyda się w domach, które znajdują się w zacienionej okolicy. Będzie on z kolei wprost niezbędny w domu jednorodzinnym w trakcie gorącego lata, jeśli jego poszczególne pomieszczenia są mocno nagrzewane przez słońce. Nawet wiosną i jesienią w domach z oknami położonymi od strony południowej, klimatyzacja okaże się jak najbardziej przydatna.

W jakich domach powinien znaleźć się klimatyzator?

Według nas, klimatyzacja w szczególności okaże się niezbędna w domach, które:
• Mają mocną ekspozycję na słońce,
• Posiadają wiele okien dachowych, albo okien od strony południowej, wpuszczających do wnętrza pomieszczeń zbyt dużą ilość ciepła,
• Posiadają zbyt cienką izolację ścian i przepuszczają przez to dużo ciepła.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że klimatyzator może nie tylko schładzać powietrze, ale również je ogrzewać. Stąd też okresowo może on zapewniać ogrzewanie domowe, zwłaszcza w tzw. okresach przejściowych, kiedy jeszcze właściwy system ogrzewania nie funkcjonuje. Klimatyzator jest w miarę prostą pompą ciepła typu powietrze-powietrze, dlatego też może albo schładzać, albo ocieplać powietrze w pomieszczeniach, w których się znajduje. Nie wymaga on rozpalania kominka czy kotła, aby w domu było przyjemnie ciepło.

Klimatyzacja w mieszkaniu

Aby móc założyć klimatyzację w mieszaniu blokowym, należy najpierw uzyskać zgodę właściciela budynku, np. spółdzielni lub wspólnoty mieszkańców. Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu jest na pewno uzasadniona w przypadku usytuowaniu lokalu na ostatniej kondygnacji. Bliskość dachu sprawia, że latem w takim mieszkaniu może być naprawdę bardzo gorąco i może się okazać, że klimatyzacja stanie się wówczas niezbędna. Dodatkowo, klimatyzacja umożliwia utrzymywanie w pomieszczeniach mieszkalnych korzystnego dla domowników mikroklimatu o pożądanych parametrach temperatury, wilgotności i czystości powietrza. Będzie to miało ogromne znaczenie dla alergików i osób przewlekle chorych na schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych.

Koszty zamontowania klimatyzacji

Różne firmy zajmujące się montażem klimatyzatorów mogą mieć odmienne cenniki takich usług. Nasze biuro projektowe również może zająć się dla Was taką usługą. Za montaż klimatyzacji mającej obsługiwać dom lub mieszkanie o powierzchni 50-100 metrów kwadratowych, pobieramy opłaty w wysokości od 4 do 6 tys. zł.

Niektóre osoby twierdzą, że przecież można zaoszczędzić i zamontować własnoręcznie klimatyzator. Z doświadczenia wiemy, że klienci niemający wiedzy z zakresu montażu i instalacji klimatyzacji nie wykonają jej właściwie. Później mogą mieć z tego tytułu wiele kłopotów, generujących zwiększone koszty. Lepiej więc od razu zdecydować się na fachowy montaż i ustrzec się problemów.

Czy Wy również zastanawiacie się nad możliwością zamontowania klimatyzacji w domu? Jeśli chcielibyście dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, zachęcamy do kontaktu z nami.

4 Odpowiedzi

  1. No jasne że warto, po co się męczyć w upalne dni jak technika daje nam tyle możliwości, klimatyzacja to lek na upały i relaks we własnym domu
  2. Andrzej
    Oczywiście, że warto, trudno mi sobie wypbrazić jak mógłbym bez niej funkcjonować przy upale, zwłaszcza, że pracuję w domu. Nie zastanawiałem się długo, wynająłem firmę http://www.apclima.pl/ i mam święty spokój.
  3. Szczerze mówiąc to myślałam, że każdy dom nagrzewa się w upały i jest w nim nie do wytrzymania. Widać nie wszystkie tak mają. le jak już się taki ma to klimatyzacja to chyba najlepsze wyjście.
  4. Oczywiście, że warto zainwestować w klimatyzację. Dzisiejsze klimatyzatory nie tylko chłodzą powietrze, ale również poprawiają jego jakość.

Dodaj komentarz