Dom w zgodzie z naturą – propozycja japońskiego projektanta

W Yamanashi w Japonii powstał dom pozostający w pełni w zgodzie z otaczającą go naturą. Projekt domu jednorodzinnego został przygotowany przez architekta Takeshiego Hosaka. W zasadzie, wykonał on projekt rozbudowy istniejącego domu parterowego.

Założenia projektowe

Klienci zlecając japońskiemu architektowi przeorganizowanie ich domu wskazali, aby nowy budynek zapewnił im możliwie maksymalny kontakt z naturą. Opierając się na tych wytycznych, Takeshi Hosaka stworzył projekt domu „Outside In”. W wolnym tłumaczeniu nazwa oznacza „w środki i na zewnątrz”. Nazwa dla projektu architektonicznego nie została wybrana przypadkowo, bowiem wiele elementów naturalnych, wziętych wprost z przyrody, zostało przeniesionych do wnętrza domu.

Charakterystyka „Outside In House”

Dom „Outside In” charakteryzuje się prostotą wykonania i kształtu. Jest to parterowy budynek, którego wnętrze zostało wykonane w dużej mierze ze szkła. Dzięki temu część południowa domu otwiera się na niebo, wewnętrzny ogródek i otaczającą dom przyrodę. Wnętrza domu mają surowy charakter, ale urozmaicają je drewniane okładziny ścienne i meble w zabudowie, zaprojektowane specjalnie na potrzeby tego szczególnego domu.

Wszystkie pomieszczenia w domu są dobrze doświetlone naturalnym światłem, dzięki przeszkoleniom oraz podłużnym świetlikom dachowym.

Mieszkańcy domu „Outside In” mogą bez przeszkód, na co dzień, obcować z naturą. Mają ją niemalże na wyciągnięcie ręki, dzięki otwartemu układowi pomieszczeń i szklanym ścianom.

„Outside In House” jest przykładem domu jednorodzinnego, inteligentnego, w którym mieszka pięć osób. Położony jest on w gęsto zaludnionej okolicy. Projektant domu zrezygnował z tradycyjnej przedniej fasady budynku, na rzecz południowej elewacji, która stopniowo integruje się z roślinnością.

Grafika: www.hosakatakeshi.com

1 Odpowiedź

  1. Chce tak przygotować pokój.

Dodaj komentarz