Jak przygotować ściany do malowania?

Przed rozpoczęciem malowania ścian, należy odpowiednio przygotować podłoże, aby przeprowadzenie takich czynności przebiegało sprawnie i szybko oraz dało jak najlepsze rezultaty, których oczekujemy.

Amatorzy, którzy podejmują się remontu domu lub jednego z pomieszczeń w mieszkaniu powinni być świadomi tego, że tylko odpowiednio oczyszczone i zagruntowane podłoże nadaje się do malowania. Jeśli na przykład, na ścianie znajdują się pozostałości tapety, czy strzępiąca się dawna warstwa malarska, należy je usunąć, zanim przystąpimy do etapu malowania.

Przygotowanie podłoża to podstawa

Istnieje prosta zasada – przed przystąpieniem do malowania, ściana powinna być odpowiednio przygotowana. Co to oznacza? Otóż, nie mogą się w niej znaleźć głębokie rysy, czy dziury. Jeśli takie istnieją, należy je wypełnić zaprawą gipsową.

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie ściany z pozostałości zaprawy, farby czy tapet lub innych pokryć. Ściana powinna być względnie czysta, nie poplamiona oraz gładka. Jeśli na ścianie znajdują się tłuste plamy, zmyjemy je ciepłą wodą z szarym mydłem.

Aby farba dobrze trzymała się podłoża i nie odpadała, ścianę należy wcześniej zagruntować. Co więcej, pozwoli to na oszczędność farby do malowania i zapobiegnie efektowi pylenia. Wydaje się, że etap przygotowań do malowania jest trudniejszy, niż samo malowanie. Nic podobnego, tak właściwie i jedną i drugą czynność można śmiało wykonać własnoręcznie, jeśli wie się, w jaki sposób tego dokonać.

Gruntowanie ścian koniecznością

Producenci farb i emulsji do ścian zalecają, aby każdorazowo przed rozpoczęciem malowania, zagruntować ściany. Konieczne jest to wówczas, gdy:
• W pomieszczeniu panuje duża wilgoć,
• Ściany są chłonne,
• Ściany pylą,
• Na ścianie znajduje się nowy tynk gipsowy czy też okładzina z płyt gipsowo-kartonowych.

Należy dodać, że gruntowanie przeprowadza się wyłącznie na suchych powierzchniach. Od gruntowania do malowania należy zaczekać co najmniej dobę.

Zabezpieczenie mebli i innych elementów

Przed właściwym rozpoczęciem malowania, warto zabezpieczyć za pomocą folii lub papieru okna, drzwi, ewentualne meble w pomieszczeniu, lampy i kontakty. Dzięki temu nie będziemy musieli po skończonym malowaniu tracić czasu na mycie tych elementów.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz