Eklektyzm we wnętrzach – na czym to polega?

Styl eklektyczny zyskuje coraz więcej zwolenników, również i w Polsce. W surowych, oszczędnych w dekoracje wnętrzach łatwo można uzyskać podobny efekt, przy zastosowaniu wyłącznie niewielkich zabiegów dekoratorskich. Styl eklektyczny łączy w sobie surowość aranżacji, z antykami. Połączenie stylu klasycznego i nowoczesnego może dać zachwycające rezultaty, jeśli we wszystkim zachowamy umiar.

Źródło: Ashley Morrison (http://www.ampimage.com)

Tradycja w zgodzie z nowoczesnością

Nawet najbardziej nowocześni mieszkańcy wielkich miast coraz częściej skłaniają się ku stylowi eklektycznemu. U niektórych jest to wymuszone sytuacją, ponieważ mają w domach bezcenne antyki, których nie chcą i nie mogą się pozbyć. Część z nich może zostać ponownie wykorzystanych do aranżacji wnętrz mieszkalnych.

Czym jest eklektyzm?

Pod pojęciem eklektyzm należy rozumieć sztukę łączenia elementów różniących się od siebie nie tylko pod względem formalnym, ale i treściowym. W odniesieniu do aranżacji wnętrz mowa tu o połączeniu i zestawieniu ze sobą form i motywów zaczerpniętych z różnych epok w sztuce, np. klasycznych z nowoczesnymi.

W dziedzinie dekoracji wnętrz eklektyzmem można również określić połączenie w danym pomieszczeniu przedmiotów codziennego użytku, które znacznie różnią się stylistyką. Na pierwszy rzut oka dane połączenia, np. surowych, szarych wnętrz, z bogato rzeźbionymi komodami, czy obrazami w złotych ramach, może wydawać się nie na miejscu. Z czasem jednak docenia się wartość artystyczną takiej aranżacji.

Odważni designerzy i projektanci wnętrz nie obawiają się szokujących połączeń stylistycznych. Zestawiają ciężkie antyki z meblami prostymi, nowoczesnymi, nadając nowego charakteru kompozycji znajdującej się we wnętrzu. Takie pomieszczenia są na pewno oryginalne i wyróżniają się na tle innych.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz