Jakie okna wybrać na poddaszu?

Poddasze użytkowe może zostać zaaranżowane w bardzo interesujący sposób. Może mieć charakter klasyczny, albo wręcz przeciwnie – skrajnie nowoczesny. Wszystko zależy tu od koncepcji projektanta wnętrz oraz wymagań, jakie przed tym pomieszczeniem stawia sam inwestor. Duże znaczenie dla końcowej stylistyki aranżacyjnej mają okna zastosowane na poddaszu. Z własnego doświadczenia wiemy, że mogą one albo idealnie wpasować się w założoną koncepcję wnętrza, albo też mocno ją przełamać, będąc ciekawym akcentem w tym pomieszczeniu.

Standardowe okna dachowe

Są one w zastosowaniu w przeważającej większości domów, gdzie mamy do czynienia z poddaszami użytkowymi. Są to okna otwierane uchylnie, jednocześnie na zewnątrz i do wewnątrz pomieszczenia. Mają one zarówno wady, jak i zalety, ale jeśli chodzi o wartość dla projektanta wnętrz, są one nieciekawym rozwiązaniem.
Znacznie bardziej interesujące są okna o szczególnych kształtach, takie jak okna kolankowe, kolebkowe, balkonowe i panoramiczne. Te ostatnie powodują, że na poddaszu jest znacznie widniej, niż przy zastosowaniu zwyczajnych okien dachowych, w ich tradycyjnym kształcie.

Okna kolankowe

Najczęściej montowane są one w ścianach kolankowo-pionowych, w dachach o średnim kącie nachylenia, wynoszącym od 20 do 55 stopni. Okna tego typu skutecznie doświetlają światłem naturalnym pomieszczenie i podłogę, dzięki zastosowanym dolnym przeszkleniom.

Okna kolebkowe

Mają szczególną konstrukcję, składającą się z ościeżnicy – odpowiednio uformowanej, skrzydła i pakietu szybowego. Łuk wygięcia okna musi być tu ściśle dostosowany do łuku dachu. Okno wkomponowuje się w połać dachową, a otwiera się je obrotowo klamką. Najczęściej okna kolebkowe wykonywane są na indywidualne zamówienie inwestora.

Okna balkonowe

W ścianie poddasza można zastosować szczególne okno balkonowe, którego górna część otwierać się będzie uchylnie, zaś dolna na bok lub pozostanie trwale zamknięta. Otwierając obie części na raz z poddasza będzie można wyjść na balkon. Jest to oryginalny sposób na skuteczne doświetlenie

Okna panoramiczne

Ich cechą charakterystyczną, jak i największym atutem, jest duża powierzchnia przeszklenia. Mają duży kąt uchylenia skrzydła, dlatego można przez nie łatwo wyjść na dach. Zapewniają zarówno dobre doświetlenie poddasza, jak i wietrzenie pomieszczenia. Mogą to być okna przesuwające się na boki albo okna otwierane obrotowo.

Szczególne typy okien na poddaszu

Osobiście polecamy w interesujących aranżacjach poddaszy zastosowanie ciekawej koncepcji okna. Może to być:
• Lukarna – okno zbudowane z pionowej ścianki frontowej z tradycyjnym, pionowo osadzonym oknem i dwóch trójkątnych ścianek bocznych,
• Wole oko – ma półowalny kształt i przypomina budową lukarnę,
• Świetlik dachowy – jest to okno nazywane świetlikiem tunelowym, które najlepiej zamontować w łazience, garderobie lub na korytarzu poddasza.

Wybierając wygląd i kształt okien na poddaszach zawsze powinniśmy dążyć do zachowania spójności pomiędzy ogólnym, zewnętrznym wyglądem budynku, a wnętrzem urządzanego przez nas poddasza. Zadbać powinniśmy przy tym o to, aby okna były wygodne w praktycznym zastosowaniu, a nie tylko stanowiły element dekoracyjny. Przez wszystkie przeszklenia na poddaszu powinno na nie wpadać jak największa ilość naturalnego światła.

1 Odpowiedź

  1. Nie tylko dobór okien na poddasze jest ważny. Problemem może być również wybór odpowiedniego klimatyzatora. Zachęcamy do zapoznaniem się z naszymi spostrzeżeniami: http://klimatyzatornapoddasze.pl/.

Dodaj komentarz