Święto projektantów wnętrz – Ambiente Messe Frankfurt

W dniach 10-14 lutego tego roku udaliśmy się do Frankfurtu nad Menem, aby móc uczestniczyć w ważnym wydarzeniu dla całej branży projektowania wnętrz na świecie. Mowa tutaj o corocznych targach dóbr konsumpcyjnych Ambiente. Miały one miejsce w Messe Frankfurt.

Do hal wystawowych z dworca dojechaliśmy S Bahn na stację Messe. Stamtąd po schodach ruchomych wjechaliśmy bezpośrednio do strefy biletowej i mogliśmy rozpocząć zwiedzanie ogromnych powierzchni wystawienniczych targów Ambiente. Warto dodać, że do centrum wystawowego Messe Frankfurt można się dostać bez trudu z każdej części miasta, korzystając z komunikacji miejskiej.

Messe Frankfurt – gospodarz targów

Jak co roku, także i tym razem targi Ambiente odbyły się w centrum Messe Frankfurt, składającym się z 11 ogromnych hal. Powierzchniowo każda z nich odpowiada wielkości hali MT Polska albo Expo. Wiele z nich ma więcej niż jeden poziom, dlatego też trudno jednego dnia zobaczyć wszystkie ekspozycje na targach Ambiente. Nam 6 godzin było na to stanowczo za mało.

Polskie akcenty

Jako Polacy odczuliśmy narodową dumę w związku z tym, że w tak prestiżowym wydarzeniu udział wzięła również nasza rodzima firma – Krosno. Ta znana w Polsce marka producenta szkła, zaprezentowała na targach Ambiente szkło dekoracyjne – głównie wazony, a także szkło użytkowe – patery szklane, tortownice, kieliszki, dzbany i tym podobne.

Hale od 1 do 6 – wszystko dla kuchni

Poszczególne elementy zastawy kuchennej były prezentowane w halach o numerze od 1 do 6. Można było zobaczyć designerskie kubki i talerze, luksusowe sztućce, niezniszczalne, ostre noże, puszyste ręczniki czy też całkiem zwyczajne zastawy stołowe. Wszystkie prezentowane wyroby kuchenne miały zróżnicowaną cenę i jakość, dlatego też odwiedzający targi Ambiente mogli znaleźć to, czego szukali, niezależnie od prezentowanych przez nich potrzeb. Swoje wyroby, które mogą być wykorzystane w kuchni, prezentowały firmy pochodzące z różnych zakątków świata, w tym z Chin, Indii, Turcji i Niemiec. Naszykowały one dobre jakościowo i tanie towary. Na targach można było zobaczyć wyroby znanych i cenionych marek, czego przykładem jest Vileroy Boch.

Hale od 8 do 9 – modne dodatki

Dla przedstawicieli biura projektowego odwiedzenie tych hal wystawowych podczas targów Ambiente było w zasadzie priorytetem, ponieważ mogliśmy tam zapoznać się z najmodniejszymi dodatkami do wykończenia wnętrz. Utrzymane były one w stylu takich firm jak Almi Decor, SJA czy Home&You.

Naszą uwagę zwróciło stoisko wystawowe firmy Schittler – producenta wyrobów stylistyką nieco przywodzącą na myśl dodatki wykonane przez Almi Decor. W wyrobach tej marki zdecydowanie najbardziej zainteresowały nas nietypowe drewniane nogi stołów, stołków, donic, waz itd. Z resztą, słowo „nogi” chyba nie jest tutaj najlepszym wyborem. Schittler postawił na powrót do natury i dał temu wyraz w swoich produktach.

Marka Cor Mulder działa w tej samej branży, co firma Schittler. Na targach we Frankfurcie zobaczyliśmy na stoisku Cor Mulder ciekawą ofertę dodatków, oświetlenia, lichtarzy, mebli itd. Firma co prawda realizuje dostawy swoich towarów do nas do kraju, ale wyłącznie przy zamówieniu opiewającym na kwotę wyższą niż 500 euro. Problemem jest to, że mało kto jest w stanie obejrzeć produkty marki Cor Mulder – ponieważ najbliższy showroom znajduje się w Niemczech - a co dopiero zdecydować się na ich zamówienie. Jak na razie nie ma planów otwarcia w Polsce showroomów Cor Mulder. My osobiście mogliśmy zobaczyć tzw. showroom na targach Ambiente i zapoznać się z dodatkami oferowanymi przez tą firmę, ale nie udostępnia ona żadnych katalogów swoich towarów, ani w formie drukowanej, ani w formie internetowej.

Kolejny produkt, który nas zainteresował na targach przeznaczony był do łazienek. Był to stylowy dodatek do każdej eleganckiej toalety – uchwyt na papier Seven, wykonany z nierdzewnej stali, polerowanej na wysoki pomysł.

Ciekawostką targów Ambiente były dodatki dla miłośników czworonogów. Mogliśmy zobaczyć na targach posłania, domki, designerskie miski i ręczniki dla psów i kotów, wyprodukowane przez liczne firmy, z których zdecydowanie na plus wyróżniała się marka Happy-House. Zadziwiła nas ilość producentów tego rodzaju wyrobów. Większość tych towarów wykonano z wysokiej jakości drewna.

Hale od 10 do 11 – stylowe wnętrza

W ostatnich dwóch halach Messe Frankfurt zgromadzono dodatki do wykończenia wnętrz w stylu nowoczesnym.
Przechadzając się po halach targowych zauważyliśmy, że wiele firm prezentuje biokominiki, w formie stołów czy instalacji. Są one rzadko spotykane w aranżacjach wnętrz polskich domów. Wśród ich producentów znaleźli się:
Bio-Blaze,
• Wodtke.

Musimy przy tym zwrócić Waszą uwagę na produkty firmy wodtke, które trudno uznać za klasyczne kominki przeznaczone do zabudowy w ścianie. Stanowią one raczej element dekoracyjny, a nawet w naszym odczuciu śmiało mogą pełnić funkcję nowoczesnej rzeźby. Taki sam opis jak ulał pasowałby do produktów Bio-Blaze, z serii Floor Models. Na targach nie zabrakło oczywiście znanych na rynku firm produkujących biokominki jak Planika czy Ruby fires.

 

Dla koneserów wina i wszystkich osób chcących zaaranżować w swym domu niewielką piwniczkę winną lub stworzyć oryginalną zabudowę kuchenną, firma The Traditiona Wine Rack Co. na targach Ambiente pokazała urządzenia do klimatyzacji i nawilżania tego typu pomieszczeń. Są to produkty skierowane wyłącznie do najzamożniejszych klientów, chcących zagospodarować dużą przestrzeń. Wine rack, który został przedstawiony na zdjęciu kosztuje około 300-400 zł i jest w stanie pomieścić 24 butelki wina. Może zostać zamontowany w kuchennej meblościance lub zainstalowany jako wolnostojący mebel w salonie. Wyposażenie domowych piwniczek winnych mogłyby stanowić pokazane przez firmę meble wykonane z drewna po beczkach, w których wcześniej leżakowały wykwintne wina. Wine Rack jest firmą pochodzącą z Wielkiej Brytanii, która wykonuje kompleksowo winiarnie, w postaci zabudowy całych piwnic i małych pomieszczeń, jak i niewielkich wnęk umieszczonych np. pod schodami. Drewniane zabudowy dla profesjonalnych winiarni Wine Rack cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających targi Ambiente we Frankfurcie nad Menem.

 

Firma Music Rocker pokazała na targach różnego rodzaju fotele i pufy, mogące stanowić śmiało element wyposażenia nowoczesnego wnętrza. Posiadają one wbudowane głośniki, co pozwala na lepsze przeżywanie ulubionej muzyki czy też uzyskanie większych wrażeń podczas grania w gry komputerowe.

Słowem zakończenia …

Targi Ambietne spełniły wszystkie nasze oczekiwania i okazały się być inspirujące. Na pewno w swojej pracy Inside Studio będzie stosować najmodniejsze trendy w dodatkach i aranżacjach wnętrz mieszkalnych i nie tylko.

Zachęcamy wszystkich do wypowiadania się na temat targów i komentowania zaprezentowanych przez nas trendów w aranżacjach wnętrz.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz