Jeden dzień z życia targów iSaloni

Z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić świeżo po powrocie z Mediolanu, że międzynarodowe Targi Meblarskie iSaloni, odbywające się w dniach 17-22 kwietnia tego roku, rzeczywiście zachwycają. Co więcej, chcemy powiedzieć, że to najlepsze targi, na których do tej pory byliśmy. Już teraz deklarujemy, że za rok Inside Studio również pojawi się na targach, by podziwiać wystawców i rozpoznawać najnowsze trendy w aranżacjach wnętrz.

Hala RHO Fierre w Mediolanie

Żałujemy, że mogliśmy wygospodarować na oglądanie targów iSaloni w Mediolanie tylko jeden dzień, który okazał się być napięty do granic możliwości. 12 godzin to stanowczo zbyt mało, aby zejść całe targi, przyglądając się każdej wystawie z osobna.

Powierzchnia hali wystawowej RHO Fierra, gdzie odbyły się targi iSaloni, odpowiada wielkością hali Messe we Frankfurcie, ale włoski obiekt został zbudowany specjalnie z myślą o organizowaniu w nim targów w skali międzynarodowej. Na uwagę zasługuje sama hala targowa, która jest ciekawie zaaranżowanym obiektem, z licznymi ciągami komunikacyjnymi, przestrzeniami zielonymi oraz dużymi, przeszklonymi sufitami, zapewniającymi dobre doświetlenie wnętrza. Nie ukrywam, że byliśmy zaskoczeni formą obiektu wystawowego, ale i sami wystawcy oraz prezentowane przez nich produkty zrobiły na nas ogromne wrażenie. W oczy rzucały się pawilony, które nie były zwyczajnymi stoiskami wystawowymi, ale prawdziwie artystyczną formą reprezentacyjną dla wystawców. Pomieszczenia wystawowe posiadały liczne przeszklenia, oczka wodne, a nawet drzewa. Jak dalece odbiega to od organizacji polskich targów…

Do niektórych stoisk wystawowych wstęp mieli tylko zaproszeni goście, więc nie każdy mógł choćby rzucić okiem na to, jak wyglądało stoisko wystawcy. Znajdowały się one między innymi w halach 1,3.

 

Klasyka w najlepszym wydaniu – hale 1,3

W pierwszej kolejności postanowiliśmy odwiedzić hale 1,3, które prezentowały meble i dodatki w stylu klasycznym. Naszą uwagę zwrócili wystawcy:
• DOLFI – włoski producent z branży meblarskiej, produkujący sofy, krzesła, stoły, garderoby i inne meble w stylu klasycznym. Firma pokazała na targach tradycyjne sofy, ozdobione materiałem w delikatne kwiaty, toaletki do łazienki, jak i łóżka z solidnym wezgłowiem. Stanowią one elementy wyposażenia klasycznego wnętrza.
• RADICE – firma z Włoch zajmująca się produkcją mebli, drzwi i oświetlenia. Asortyment producenta przedstawiony na targach iSaloni łączy w sobie klasykę z nowoczesnością, dając ciekawe rozwiązania, uniwersalne, pasujące niemalże do każdego wnętrza.


• GIORGIO COLLECTION - wystawca zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem mebli, których cechą charakterystyczną jest ponadczasowość i prostota. Jego stoisko wystawiennicze przyciągało wzrok odwiedzających prostymi liniami i klasycznymi kolorami.


• Le Fablier – na swym stoisku firma zaprezentowała bardzo szeroki wachlarz dostępnych mebli standardowych, przeznaczonych do hoteli i domów prywatnych, jak i ciekawe rozwiązania aranżacyjne. Przykładem niech będzie meblościanka wykonana z ciemnego drewna, za którą znajduje się lustro, albo wysokiej klasy skórzane pufy z dodatkową, funkcjonalną szufladą.


• ALCHYMIA – włoski producent mebli do różnych pomieszczeń domowych. Ich projekty łączą w sobie klasyczną prostotę, z barokowymi zdobieniami w srebrze.
• AMELI – przedstawiła kolekcje Tiffany w stylu klasycznym i popularnych dzisiaj kolorach, czyli połączeniu bieli z beżem i brązami.


• Giusti Portos – firma prowadząca działalność we Włoszech, pokazała meble do sypialni i pokojów dziennych, w klasycznym, bogatym stylu, z akcentami nowoczesnymi. Zainteresowanie wzbudziły fantazyjne wezgłowia łóżek zaprojektowanych przez Giusti Portos.
• Grande Arredo - w boksie wystawowym tej włoskiej firmy można było zobaczyć bardzo szeroki zakres mebli, do różnych pomieszczeń domowych. Pasują one do tradycyjnych aranżacji, bazujących na okazałych witrynach i komodach.
• GUADARTE – interesujące jest to, że firma przedstawiła meble wykonane jednocześnie z drewna i metalu, ale utrzymane wciąż w tradycyjnej stylistyce. Oprócz tego, w jej ofercie znalazły się dodatki do aranżacji – lustra, ceramika, mozaiki, elementy oświetleniowe itd.
• MICE VERSAILLES – producent zaproponował meble i dodatki niemalże wyjęte z wnętrz pałacowych. Są to stylizowane na królewskie szezlongi, sofy, komody i stoły, a także inne meble oraz wyposażenie wnętrza.

iSaloni opanowali designerzy

W hali związanej z szeroko rozumianym designem spędziliśmy sporo czasu, podziwiając kolejne aranżacje. Ciekawie prezentowało się stoisko firmy R 1920, na którym pokazano wyroby z drewna, nie tylko meble, ale i dodatki. W boksie wystawowym przedstawiono nawet model BMW w drewnie. Nie byłoby to nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że był on zbudowany w skali 1:1.

Kolejną ciekawostką z hali iSaloni „Design” były stoły do gry w piłkarzyki. Firma Teckell oferuje ekskluzywne stoły tego typu, które niewiele przypominają te znane z czasów PRL-u. W jej asortymencie znajdują się też małe stoliki dekoracyjne do kawy, które także są wspaniałym miejscem do gier towarzyskich.

Na międzynarodowych targach iSaloni we Włoszech nie mogło zabraknąć zagranicznych akcentów. Mieliśmy okazję zobaczyć ekspozycję niemieckich firm COR, producenta mebli, sof i krzeseł, jak i firmy Interlubke, producenta systemów zabudowy meblowej do sypialni, garderoby i innych pomieszczeń.

W halach Design wystawcy zaprezentowali grzejniki i wkłady kominkowe w nowoczesnym i nietypowym stylu. Interesujące biokominki, wyróżniające się na tle innych pod względem kształtu zaprezentowała włoska firma Caleido.

Oprócz niej, nasze zaciekawienie wzbudziło stoisko firmy również pochodzącej z Włoch, która zajmuje się projektowaniem krzeseł, siedzisk, stołów, szafek, jak i akcesoriów z drewna i kamienia. Mowa tu o firmie HENRYTIMI, która między innymi zaprezentowała na targach iSaloni:

• Zabudowę kuchenną w postaci szafy, która skrywa w swoim wnętrzu kuchenne AGD, a z drugiej strony posiada zestaw półek. Jeśli by ją zamknąć, staje się meblem, tworzącym jednolitą, spójną bryłę.
• Zabudowa meblowa wykonana z kamienia, która może służyć np. jako zestaw szafek kuchennych.

EuroCucina – tu królują kuchnie

Strefa kuchni EuroCucina okazała się być mało zaskakująca na targach iSaloni, przynajmniej w naszym odczuciu. Zaprezentowane kuchnie były zwyczajne i uniwersalne. Wszystkie elementy meblowe i dekoracyjne, jakie oferowali wystawcy targów iSaloni można równie dobrze nabyć w Polsce. W zaprezentowanych aranżacjach wyraźnie widać trend na kolory jasne, pastelowe, jak i kolor biały. Są one zestawiane z masywnymi dodatkami z drewna, które mogą mieć formę nogi do blatu barowego, albo samego blatu roboczego. Oprócz drewna, w aranżacjach kuchennych wykorzystywano połączenia z szarym kamieniem.

Zdecydowana większość wystawców prezentowała fronty szuflad i szafek, podcięte pod katem 45 stopni, które nie mają klamek do otwierania. Aby je wysunąć, należy włożyć palce w mebel i otworzyć go. Pomysł z założenia całkiem ciekawy, ale musimy przyznać, że po dłuższym otwieraniu i zamykaniu w ten sposób szuflad bolały nas ręce. Chyba więc lepiej pozostać w aranżacjach kuchennych przy rozwiązaniach typu click-clack.

W gronie firm prezentujących swoje wyroby w EuroCucina w Mediolanie, warto podkreślić obecność:
• COF – firma pokazała na targach między innymi kuchnię SEGNO, wykorzystującą ciekawe rozwiązanie. Mianowicie, kuchnia gazowa została tu umieszczona na wyspie i oddzielono ją od części salonowej szklaną szybą. Z jednej strony taki zabieg nie powoduje zmniejszenia optycznego powierzchni kuchni i pokoju, jakby to miało miejsc w przypadku zastosowania zwykłej ścianki, ale też i szkło jest łatwe do czyszczenia. Szklana ściana jest też funkcjonalna, bowiem chroni ona skutecznie wyposażenie salonu przed zabrudzeniem.
• CASTAGNA – kuchnie umieszczone w boksie targowym tej firmy przyciągały uwagę odwiedzających. W jednej aranżacji firma zaproponowała modne połączenie bieli z drewnem, co dało bardzo elegancki efekt wizualny, ale nie pozbawiony domowości. Druga aranżacja to jednolicie biała kuchnia, w której okap jest całkowicie zabudowany. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jego obudowa została wykończona przebogatym rzeźbieniem, wykonanym w drewnie. Przełamuje to proste linie innych mebli kuchennych.


• MOKA – ta włoska firma pochwaliła się najnowszymi projektami aranżacji kuchennych, kuchniami Slash, Soho i Entry. Ich cechą charakterystyczną jest prostota, lekkość i nowoczesność. Są one typowymi przykładami połączenia drewna i jasnych barw. Jak widać, to najmodniejszy trend tego sezonu, który należy przyznać, jest estetyczny i miły dla oka. Firma wykonuje nie tylko meble kuchenne, ale również mechaniczne systemy automatyzacji. Dzięki temu sfera kuchenna jest bardziej funkcjonalna. W jej zastosowaniu są systemy otwierania szafek, czy zamykania przestrzeni kuchennych na pilota.

Technology for the Kitchen – czyli jak ułatwić życie gospodyniom domowym?

W hali tej wystawcy prezentowali interesujące rozwiązania kuchenne. Osobiście bliżej przyjrzeliśmy się boksom firm:

• SMEG – ciekawa okazałą się ekspozycja firmy SMEG, na której wkomponowano w zieleń dwie lodówki obszyte jeansem. Trzeba przyznać, że cieszyły się one powodzeniem wśród gości odwiedzających targi iSaloni.


• BOSCH – tym razem firma postawiła na daleko idącą estetykę i funkcjonalność urządzeń kuchennych. Zaoferowała okap montowany poziomo w blacie, który wysuwany jest jedynie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Na co dzień nie jest on widoczny i nie zaburza ogólnej koncepcji kuchni wyspowej. Produkt ten jest już dostępny u nas w kraju, choć chyba nie jest on jeszcze powszechnie znany.

International Bathroom Exhibition – świat łazienek

Zdecydowanie najwięcej miejsca w ostatnich halach w Mediolanie poświęcono głównie różnego rodzaju akcesoriom łazienkowym. Sami wypróbowaliśmy uchwyty na: mydło, papier toaletowy czy szczoteczki, w formie ludzkiej ręki. Przyznajemy, ciekawa koncepcja.
Inne, interesujące rozwiązania łazienkowe zaprezentowali:

• MILLDUE – patrząc na wannę pokazaną na stoisku tej włoskiej firmy odnosi się wrażenie, że nie ma ona w ogóle boków. Przy bliższych oględzinach okazuje się jednak, że jej boki wykonane są ze szkła. Elementy wyposażenia łazienek firmy MILLDUE robią wrażenie i są ciekawym elementem aranżacji pokojów kąpielowych.

• NEUTRA – firma ta specjalizuje się w produkcji armatury łazienkowej, przede wszystkim wanien i umywalek, posiłkując się naturalnymi materiałami. Mogliśmy podziwiać niektóre eksponaty, wykonane z drewna i kamienia. Połączenie tych dwóch materiałów dało ciekawy efekt wizualny.

• Raconti d'Acqua - firma pokazała umywalki wykonane z kamienia w dość oryginalnych barwach, jak na tego typu elementy armatury łazienkowej. Umywalki miały kolor ostrej pomarańczy i intensywnej żółci. Miały też różne kształty, nietypowe dla łazienek. To nowoczesna koncepcja wyposażenia tego typu pomieszczeń w domach prywatnych czy hotelach.

Z powrotem do domu…

Z bólem serca opuszczaliśmy po jednym dniu targi iSaloni. Otuchę dodaje nam to, że w ogóle mogliśmy tu być i że za rok ponownie są one organizowane. Wróciliśmy do kraju i do naszej pracowni bogatsi w nowe doświadczenia i wiedzę z zakresu nowoczesnych aranżacji różnych pomieszczeń domowych i nie tylko. Już z niecierpliwością oczekujemy, aby wiele pomysłów podpatrzonych na targach iSaloni wdrożyć w życie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz