Co powinno znaleźć się w profesjonalnym projekcie wnętrza?

Kiedy już zdecydowaliśmy, kto zaprojektuje nasze mieszkanie czy dom, zatrudniliśmy biuro projektowe, przyszedł czas na skonstruowanie wraz ze specjalistą naszego wymarzonego wnętrza. Warto więc wiedzieć, co też powinien tak właściwie zawierać projekt aranżacji wnętrza.

Błędy początkujących

Biura projektowe oferują usługi polegające na tworzeniu projektów aranżacji wnętrz. Chętnie podzielimy się z Wami naszą wiedzą dotyczącą formalnych kwestii związanych z profesjonalnym projektem wnętrza. Pragniemy dzięki temu ustrzec Was przed nierzetelnymi biurami projektowymi. Na etapie realizacji projektu aranżacji mieszkania czy domu jakiekolwiek niedopatrzenia, mogą nieść za sobą niemałe problemy w przyszłości.
Każdy profesjonalny projektant wnętrz czy biuro projektowe powinno poinformować Was, jako swoich klientów, co znajdzie się w projekcie. Jeśli będziecie wiedzieć, jakie wymogi stawiane są rzetelnie skonstruowanym projektom, łatwiej przyjdzie Wam wybrać projektanta, który zajmie się finalnie aranżacją wnętrza.
Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak powinien wyglądać profesjonalny projekt wnętrza i co właściwie powinno się w nim znaleźć, a także jak wygląda proces tworzenia projektu.

Etapy powstawania projektu

Inwentaryzacja

Biuro projektowe przyjmujące zlecenie na zaprojektowanie istniejącego wnętrza budynku, powinno zacząć je od dokonania inwentaryzacji. Jest to czynność polegająca na dokładnym zmierzeniu wszystkich pomieszczeń, jakie znajdują się w danym obiekcie. Profesjonaliści wiedzą, że pomierzenie pomieszczeń jest konieczne, pomimo posiadania dokładnego projektu architektonicznego. Zawsze na projekcie mogą występować w stosunku do stanu rzeczywistego niewielkie zmiany. Ściany mogą na przykład stać w mniejszej bądź większej odległości od siebie, a jest to bardzo istotne podczas aranżacji wnętrza.

W przypadku projektów dopiero w budowie, albo jeszcze nie zbudowanych, inwentaryzację biuro projektowe powinno przeprowadzić jak najszybciej będzie to możliwe. Wówczas nanosi się zmiany w projekcie wnętrza.

Aranżacja przestrzenna wnętrza

Jeśli już projektant będzie w posiadaniu precyzyjnych pomiarów pomieszczeń i naniesie je na swój projekt, będzie mógł rozpocząć etap przygotowania koncepcji danego wnętrza. Koncepcja to nic innego, jak płaski rzut pomieszczeń, na który nanosi się ściany działowe oraz wszelkie, niezbędne wyposażenie, jakie ma się znaleźć w poszczególnych pokojach. Mowa tu o meblach, sprzęcie AGD, czy też elementach ceramiki łazienkowej.

Pierwszy etap projektowania wnętrza jest najbardziej istotny zarówno dla biura projektowego, jak i dla samych klientów. Obie strony w toku kolejnych spotkań powinny ustalić, jakie kwestie są najważniejsze w danych pomieszczeniach. Jednym klientom najbardziej zależy na nowoczesnym wystroju, inni chcą mieć w łazienkach puszyste dywany, na wzór angielskich aranżacji takich pomieszczeń. Dla rodzin z małymi dziećmi niezbędny jest pokój zabaw, albo choćby miejsce, gdzie śmiało będzie można się bawić na podłodze. To projektant powinien wypytać klienta o wszystko, co może mu pomóc w stworzeniu najbardziej optymalnych rozwiązań projektowych w domu lub mieszkaniu. Czasami istnieje potrzeba przedstawienia alternatywnych koncepcji projektowych, jeśli klient nie do końca wie, jak ma docelowo wyglądać wnętrze i jakie ma spełniać funkcje. Biuro projektowe przed rozpoczęciem swoich prac musi znać informacje o tym, co jest ważne dla klienta i jakie kwestie koniecznie muszą być wzięte pod uwagę w projekcie. Na wstępnych spotkaniach ustala się więc z wymagania i możliwości klienta, czyli ograniczenia czasowe i kosztowe oraz wytyczne użytkowe, których wzięcie pod uwagę jest ważne dla projektanta. Konieczne jest, aby projektant uwzględnił przy tym założony przez Was pułap cenowy. Nie może wystąpić sytuacja, w której planowaliście wydać na kompletne wyposażenie wnętrza na przykład 10 tys. zł, a projektant przedstawił plan wyposażenia opiewający na kwotę 50 tys. zł. Tylko w ten sposób projekt wnętrza będzie odpowiadał klientowi. Wstępny projekt wnętrza przedstawia układ przestrzenny pomieszczeń, wraz z naniesieniem na nie wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia .

Materiały

Po zaakceptowaniu przez klienta pierwszego projektu wnętrza, projektant przystępuje do przedstawienia mu określonych typów materiałów, jakie mają zostać wykorzystane w jego domu. Mowa tu o tapetach, farbach, płytkach podłogowych, czy też panelach i parkietach.

Kolorystyka pomieszczeń i wyposażenie

Jeśli już projektant wprowadzi wszystkie modyfikacje do koncepcji wnętrza, może przystąpić do wyboru razem z klientem kolorystyki pomieszczeń, mebli i pozostałych elementów wyposażenia każdego pokoju w mieszkaniu czy w domu.
W gestii projektanta leży pokazanie szablonów kolorystycznych i zasugerowanie klientowi, jakie będą jego zdaniem najlepsze. Klient musi mieć decydujące słowo w zakresie kolorystyki pomieszczeń. To w końcu Wy macie docelowo mieszkać w zaaranżowanych przez projektanta pomieszczeniach. Szablony kolorystyczne, podobnie jak poszczególne elementy wyposażenia wnętrza, meble i tym podobne, można śmiało sprawdzić samodzielnie na wielu stronach internetowych.

Biura projektowe nie dość, że przedstawią Wam poszczególne elementy wyposażenia w katalogach wnętrz, ale także pokażą próbki materiałów, takich jak tapety, podłogi itp. Dodatkowo, projektant powinien wskazać miejsca, sklepy i salony, w których można obejrzeć każdy element wnętrza, jaki został zaprojektowany przez niego. Biura projektowe zaproponują klientowi wspólny wyjazd do sklepów, w celu obejrzenia materiałów na aranżację wnętrza. Nasze biuro w taki właśnie sposób współpracuje z każdym klientem, nie pobierając z tego tytułu żadnych opłat.

Wizualizacja komputerowa

Kiedy zatwierdzicie projekt koncepcji wnętrza, łącznie z wybranymi materiałami, meblami i kolorystyką pomieszczeń, projekt powinien znaleźć odzwierciedlenie w stworzonej przez projektanta wizualizacji komputerowej. Czasem za taką usługę płaci się dodatkowo, ale u nas jest w cenie projektu.

Projekt techniczny

Ostatnim etapem skonstruowania projektu wnętrza, jest stworzenie projektu technicznego, w którym powinny znaleźć się rysunki z:
• Dokładnym rozmieszczeniem i zwymiarowaniem ścian,
• Rozmieszczeniem kontaktów, punktów świetlnych oraz elektrycznych,
• Wyburzeniami oraz położeniem i wymiarami ścian/sufitów z karton gipsu,
• Rozmieszczeniem przyłączy wodno-kanalizacyjnych,
• Rysunki techniczne wskazujące na sposób połączenia podłogi drewnianej z gresem,
• Rozwinięcie ścian w kuchni/łazience pokazujące jak należy ułożyć płytki,
• Rysunkami technicznymi mebli kuchennych, łazienkowych oraz garderób przygotowywanych na zamówienie.

Z jakimi praktykami biur projektowych Państwo spotkali się przy okazji zamawiania projektów wnętrz? Czekamy na komentarze.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz