Dom bez schodów przyjazny niepełnosprawnym ruchowo już w Polsce

Na podmiejskim, wrocławskim osiedlu, przy ulicy Jarnołtowskiej powstał interesujący projekt architektoniczny domu mieszkalnego, który chcielibyśmy dzisiaj Wam przybliżyć. Uważamy, że jest to szczególnie godna uznania koncepcja.

Dom ZERO Schodów to projekt autorstwa architekta Przemka Kaczkowskiego oraz Oli Targońskiej, którzy funkcjonują na rynku architektonicznym jako biuro projektowe „100%”. Dom jednorodzinny we Wrocławiu należy do małżeństwa w średnim wieku. Są to osoby sprawne ruchowo, ale zlecając projekt swojego domu postawili projektantom jedno niezwykle poważne wymaganie – zero schodów.

Dom bez schodów - www.100-procent.eu

Nie ulega wątpliwości, że dom, w którym nie istnieją schody to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób niepełnosprawnych ruchowo. Przypuszczamy, że architektom z biura 100% po rozpowszechnieniu informacji o tej realizacji posypią się kolejne zlecenia na domy wolne od barier w postaci schodów. Wrocławski obiekt mieszkalny jest najlepszym przykładem tego, że nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwalają na stworzenie w pełni funkcjonalnego budynku, w którym jednak nie będzie ani jednego stopnia.

Właściciele Domu ZERO Schodów projektu 100%, jak dotychczas nie mają problemów z poruszaniem się, ale byli na tyle zapobiegawczy, aby pomyśleć o przyszłości i zapewnić sobie komfortową przestrzeń na stare lata, kiedy mogą być mniej sprawni.

Dom bez schodów - www.100-procent.eu, projekt Przemka Kaczkowskiego

Dom przy ulicy Jarnołtowskiej wybudowany został na względnie płaskim fragmencie podmiejskiego wrocławskiego osiedla. Otaczają go obiekty o charakterystycznej, poniemieckiej zabudowie oraz współczesne domy. Jak można zauważyć, architektura budynku odbiega od tego wszystkiego, co mieszkańcy podmiejskiego osiedla we Wrocławiu znają. Jak dowiedzieliśmy się, budynek powstał w taki sposób, aby jego mieszkańcy zostali w naturalny sposób odseparowani od hałasów ulicznych i wszelkich, mało estetycznych widoków.

Obiekt wykonany przez 100% jest zbudowany na planie w kształcie litery T, odzwierciedlającej podział domu na kilka różnych funkcji. Najbliższe ulicy skrzydło mieści reprezentacyjne pomieszczenia domu, fasada frontowa oddziela część dzienną od ulicy. Druga część domu jest niewidoczna dla osób postronnych. Trzeba by przejść do przeszklonego przedsionka przez drewniane drzwi umieszczone przy garażu, aby móc zobaczyć zupełnie odmienną, drugą stronę domu – prywatne królestwo właścicieli. Zapewnia im to niezbędną intymność i prywatność we własnym domu. Elewacja domu od strony ogrodu jest całkowicie przeszklona, co zapewnia odpowiednie doświetlenie wnętrz. Jeśli domownikom zbyt mocno świeciłoby słońce, mogą zawsze zaciągnąć zewnętrzne żaluzje.

W centralnej części obiektu mieści się tara, który został wyłożony jasnymi płytkami terazzo, posiadającymi lekko szorstką powierzchnię. Dzięki temu nikt się na nich nie poślizgnie. Taras połączony jest z ogrodem, do którego schodzi się nie po stopniach, czy kamieniach, ale łagodną rampą, z pasami trawy i szarej kostki granitowej. Do złudzenia według nas przypominają one schody, ale po bliższym przyjrzeniu się im widać, że jest to łagodne zejście w dół, nieograniczające poruszania się po nim osób niepełnosprawnych, na przykład na wózkach inwalidzkich.

Źródło: www.100-procent.eu

Galeria: https://plus.google.com/photos/103802274631484290358/albums/5669393588088526609?banner=pwa

Brak komentarzy

Dodaj komentarz