Architektoniczne ciekawostki z Barcelony

W dniach od 2 do 4 listopada bieżącego roku odbył się jeden z najważniejszych, najbardziej prestiżowych festiwali architektonicznych w skali całego świata. Mówię tu oczywiście o World Architecture Festival, który miał miejsce tradycyjnie już w Barcelonie, który pilnie śledziłam. Wzięli w nim udział wystawcy z całego świata, którzy dodatkowo pretendowali do nagrody The World Architecture Festival Award, w skrócie do nagród WAF.

WAF- czym jest festiwal dla świata architektury?

Międzynarodowe jury konkursowe na World Architecture Festival w Barcelonie oceniało nadesłane projekty architektoniczne, jednocześnie starając się znaleźć „perłę” wśród najlepszych przykładów architektury na świecie. Sam festiwal odbywa się już czwarty rok z rzędu i jest imprezą wysoko cenioną w globalnej branży architektonicznej. Mogę śmiało potwierdzić, że WAF jest największą na świecie, otwartą dla wszystkich, wystawą na żywo, mającą charakter interaktywny. Na World Architecture Festival w Barcelonie spotykają się przedstawiciele wybitnych pracowni architektonicznych, ale nie tylko. Festiwal przyciąga do siebie dostawców materiałów budowlanych, klientów oraz setki turystów, którzy całkiem przypadkiem znaleźli się w tym samym czasie w sercu Katalonii.

Co zwróciło moją uwagę?

World Architecture Festival w Barcelonie obejmował niemalże 700 projektów architektonicznych, pochodzących z 59 krajów. Ogrom pomysłów, które realizowane są równolegle względem siebie w różnych zakątkach świata mnie osobiście zaskoczył i jednocześnie zadziwił. W Barcelonie prezentowano tematyczne wystawy, na których znalazły się naprawdę ekscytujące projekty architektoniczne. Relację z tego ważnego wydarzenia dla całej branży śledziłam z zapartym tchem.

Szczególnie moją uwagę przykuły kolekcje zwycięzców festiwalu, które w konsekwencji były punktem mojego głównego zainteresowania.

Mój numer jeden - Most Kurpila

WAF 2011 - most KurilpaNie sposób przejść obojętnie obok mostu Kurilpa, który został nagrodzony jako najlepszy budynek w kategorii Transport. Obiekt znajduje się w Brisbane w Australii, a jego wykonawcą była pracownia architektoniczna Cox Architecture/Cox Rayner Architekci, również pochodząca z Australii. Most Kurpila skutecznie połączył brzegi rzeki Brisbane, pozwalając pieszym i rowerzystom na przedostanie się z jednej strony miasta na drugą, w o wiele szybszy sposób, niż dotychczas. Oprócz zalet funkcjonalnych, obiekt ten stworzył zupełnie nową przestrzeń publiczną, stając się swoistą rzeźbą. W mojej opinii jest to prawdziwa ozdoba miasta, symbol sztuki, nauki, techniki, jak i zdrowego stylu życia, jaki prowadzą Australijczycy. Chciałabym dodać, że most Kurpila jest przeznaczony wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. W Polsce jeśli już most nad rzeką jest budowany, to zawsze z myślą o kierowcach samochodów i transporcie publicznym, zaś piesi poruszają się po nim tylko „przy okazji”. Z kolei w Australii budując most chciano po prostu ułatwić życie tym, którzy poruszają się po mieście na własnych nogach.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na portalu architektura.info lub anglojęzycznej stronie worldbuildingsdirectory.com.

Nie mniej istotny dla mnie – Decameron

Zwycięzca nagrody architektura powierzchni sprzedażowej WAF 2011Decameron, znajdujący się w São Paulo w Brazylii, to kolejny zwycięzca tegorocznych nagród WAF w Barcelonie, który zdobył moje uznanie. Został on nagrodzony jako najlepszy budynek w kategorii Zakupy. Jako kobieta, lubująca się w zakupach i chodzeniu po sklepach, po prostu nie mogłam nie wspomnieć o tym obiekcie konkursowym. Jego projektantami i wykonawcami było biuro projektowe Architect Studio MK27 z Brazylii. Wydawało mi się, że zwyczajne, szare kontenery nie mogą stanowić innowacyjnego, interesującego obiektu architektonicznego. Wystawa WAF w Barcelonie pokazała mi, jak bardzo nie miałam racji. Kontenery wykorzystano w ramach aranżacji przestrzeni obiektu Decameron po prostu w sposób mistrzowski, nadając im zupełnie inny charakter. Są one kolorowe i połączone ze sobą przy użyciu elementów szklanych i betonowych. Całość jest z pewnością bardzo interesującą formą architektoniczną. Decameron to sala wystawowa sklepu meblowego, mająca oszczędną i ekonomiczną konstrukcję. Projektowanie wnętrz sklepowych nie jest rzeczą prostą, zwłaszcza, jeśli ma ona zaskakiwać innowacyjnością. Architekci obiektu doskonale połączyli światło z przemysłowymi elementami kontenerów, co dało znakomite efekty wizualne i funkcjonalne. Do wzniesienia obiektu wykorzystane zostały przede wszystkim kontenery morskie.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na portalu architektura.info lub anglojęzycznej stronie worldbuildingsdirectory.com.

Najbardziej spektakularny – przeszklony taras widokowy w Kanadzie

WAF 2011 - futurystczny projekt tarasu widokowegoPatrząc już na zdjęcia tego obiektu wyobrażałam sobie, jak zapiera mi dech w piersiach, kiedy oglądam okolicę z wysokości tarasu widokowego. Wykonany jest on z surowej stali i innych metalowych materiałów, które połączono w harmonijną całość z wielkim, szklanym tarasem widokowym. Taras wkomponowany jest w otaczającą przyrodę. Jego forma architektoniczna i użytkowa w gruncie rzeczy jest bardzo prosta. Obiekt nosi nazwę Glacier Spacer Discovery i zwyciężył jako najlepszy budynek w kategorii Future Projects. Znajduje się w Jasper National Park w Kanadzie. Jego wykonawcą było biuro projektowe Architektura Sturgess Architects.

Wydaje się, że taras jest jakby zawieszony nad chmurami. Znajduje się on na krawędzi wysokiej skarpy, z której rozciąga się przepiękny widok na Park Narodowy Jaspera. Taras stanowi jakby połączenie świata ludzi z nietkniętym środowiskiem naturalnym. Pozwala na bezpośrednie obcowanie z przyrodą i jej naturalnym pięknem. Bezpośrednio pod stopami gości, którzy wejdą na taras widokowy Glacier Spacer Discovery, będzie znajdował się ogromny lodowiec.

Na World Architekture Festiwal w Barcelonie znalazło się o wiele, wiele więcej interesujących obiektów, ale spośród wszystkich propozycji konkursowych wybrałam, dla Was te, które uważałam za szczególnie godne uwagi.


Które prace waszym zdaniem zasługują na największe uznanie? Podzielacie moje typy?

Brak komentarzy

Dodaj komentarz