Polscy architekci skupieni w Pracowni Architektonicznej Lecha Wojtasika pochodzącej z Piły, opracowali innowacyjny projekt ekologicznego domu, który potrafi się samodzielnie zaopatrzyć w niezbędną mu do prawidłowego funkcjonowania, energię. Projekt ten zyskał uznanie międzynarodowej kapituły konkursowej i zdobył nagrodę na tegorocznych Targach Nieruchomości odbywających się w Cannes.
Biuro Lecha Wojtasika zdobyło pierwszą, najważniejszą nagrodę w konkursie „Future Project Awards 2012” rozpisanym przez angielskie czasopismo architektoniczne Architectural Review. Nagroda w kategorii Sustainability została wręczona podczas tegorocznych międzynarodowych targów nieruchomości w Cannes. To duże wyróżnienie dla polskich architektów.
Nagrodzony projekt domu jest przede wszystkim wysoce ekologiczny. Jest on w pełni zgodny z zaleceniami Komisji Europejskiej, która dąży do tego, aby po roku 2020 wszystkie nowe domy były budowane w standardzie ekologicznym, określanym mianem „plus energetyczne”. Domy przyszłości, jak można je nazwać, nie tylko mają nie być uzależnione od dostarczanej z zewnątrz energii, ale dodatkowo mają one wytwarzać znacznie więcej energii, niż potrzebują w toku swojego normalnego funkcjonowania.
Nagrodzony dom autorstwa architektów z Polski posiada prototypowe „skrzydło fotowoltaiczne”. Zostało ono już zgłoszone do Urzędu Patentowego. Inspiracją do stworzenia skrzydła był wywołany podmuchem wiatru ruch liści i gałęzi drzewa. Skrzydło poruszane energią wiatru poprzez generatory wytwarza energię elektryczną. Jest ono pokryte powłoką fotowoltaiczną, która absorbuje i przetwarza energię słoneczną w elektryczną.
Najważniejszą częścią zaprojektowanego domu jest właśnie owe skrzydło, które stanowi integralny element systemu energetycznego. Takie skrzydła są instalowane w prefabrykowanych domach i najczęściej montuje się je na dachu budynku. Przypomina ono kształtem dachówkę, ale w rzeczywistości jest to narzędzie wykorzystujące energię słońca i wiatru. Do tego instalowane są pionowe płaszczyzny budynku w roli kolektorów słonecznych. Budynek jest chroniony przed przegrzaniem przesuwnymi, drewnianymi żaluzjami, zaś straty ciepła wykluczają zastosowane ruchome przesłony izolacyjne. Prefabrykowane ściany budynku zostały zaprojektowane w sposób nowatorski, przez co ogrzewają one pomieszczenia. Pozyskiwana energia z wiatru i słońca jest przechowywana w bateriach i w podziemnym zbiorniku wodnym.
Projektanci budynku ze skrzydłem fotowoltaicznym mówią, że dzięki niemu mieszkańcy budynku mogą cieszyć się całkowitą niezależnością od dostaw tradycyjnych surowców energetycznych. Nie obchodzi ich również cena takich surowców.
Alicja
hurtownia klimatyzacji
hurtownia klimatyzacji